Anketa

Shout Board

K epizodám

5x02 - Not Cancer - Není to rakovina

- Do nemocnice je přivezena dívka, které byla transplantováná rohovka od muže, který daroval všechny orgány. Všichni, kteří orgány přijali zemřely na selhání jiného orgánu, než toho darovaného. Ovšem jen tato dívka ještě nezemřela.
- 13ka si ji bere do svých rukou a spolupracuje s týmem.
- House se nemůže opět soustředit na případ a myslí na to, co pro něj Wilson v jeho životě znamenal. Kutner na Houseovi pozná, že myslí na Wilosna a pomůže mu vzpomenout na ot co s Wilsonem dělali.
- Poté tým diskutuje dál o možných nemocech pacientky. Spekulují o rakovině.
- House si umanul, že si bude hledat nového přítele a proto jde za doktorem, jménem O'Shay. house ho nutí, aby mu zaplatil oběd v kantýně. Pak zjišťuje jestli má rád monster trucky (ty měl totiž rád Wilson). A také jestli mu dělá potíže že bere Vicodin a že neposlouchá své nadřízené...
- House na doktora dělá sexuální narážky.
- Doktor House odmítá, když ho House pozve k němu na televizi. Ale House mu na to řekne, že is ho časem doktor zamiluje...
- Dívka prožívá halucinace. V halucinacích jí House udekává hlavu sekáčkem na maso. a říká jí, že to nebude bolet. V této halucinaci se objeví i to jak zemřeli ostatní lidé, kteří přijali orgány.
- Objevuje se detektiv, který je přestrojený za opravří automatu na kávu. House mu dal za úkol aby zjsitil něco o mrtvých lidech. A zjišťoval jestli Houseův tým pracuje na plno.
- Detektiv jde za Housem a nese mu pár informací o mrtvých.
- Detektiv je nyní převlečený za prodavače zmrzliny. Řekne Houseovi že O'Shay není pro House jako kamarád dost dobrý.
- detektiv pozná, že Houseovi nejde o nového kamaráda, ale o to aby se vrátil Wilson.
- House se detektivovi přizná a dohodne se s ním, aby Wilsona sledoval a zjišťoval mu jak se má.
- Foreman je mezi tím špinavý od výkalů jedné z mrtvol, protože Kutnera napadají bláznivé nápady. Vymýšli si je a za každou cenu chce přijít na to co ot způsobuje.
- House je velmi zdrcený a projevuje se n aněm stres.
- House jde do pokoje pacientky a mluví s ní. Pacientka mu říká, že je zabavný a House jí říka že ona je také. House se jí také trochu svěří.
- Detektiv jde znovu za Housem a sděluje mu, že Cameronová byla u Wilsona. Dalé zjistil že u něj byla dvakrát Cuddyová a že mu volala ona i Foreman.
- House se rozhodl jít do poradny pro truchlící. Doprovází ho i detektiv, který je zase v převlečení
- Wilson ze začíná zajímat o duchovní víru.
- Wilson si našel novou práci, ale zatím do ní nenastoupil.
- Mazitím detektiv sleujde jednu krásnou dívku, kterou potkal. House detektiva doprovází.
- Dívka si jich všimne a sdělí jim, že se jí to nelíbí a chce, aby ji přestali sledovat.
- House to sledování detektivovi rozmlouvá a říká mu, že má na míň. (Alespoň se svým chováním)
- Detektiv se s Cuddyovou zatím osobně nesetkal. Ví však, že ej to Houseova nadřízená, že řídí nemocnici a že byla dvakrát u Wilsona.
- House je donucen jít za onkologem, protože potřebuje zjistit jestli jeho pacientka má rakovinu nebo ne.
- Onkologa si však nevybral z nemocnice, ale přímo Wilsona. Jde za ním a říká mu, že chce aby s ním aspoň mluvil. Wilson si však myslí, že tato komunikace nebude fungovat.
- House se ale trošku naštve a trochu mu i vyčte, že Cuddyovou, Camronovou a Foremana neignoruje, ale ho samotneho jo.
- House se Wilsonovi přizná, že na něj najal detektiva. Wilson si myslí, že si House dělá srandu. House se pak snaží mluvit dále o pacientce. Ale Wilson ho neposluchá.
- House se upřímně Wilsona zeptá, jak se má. Ale Wilson mu nečekaně odpoví, aby ho nechal na pokoji a odešel.
- House se znovu přiznává detektivovi na ulici, že Wilson je jeho jediný přítel. Na to detektiv legračně odpoví a House se ho zeptá jestli nechce být jeho novým kamarádem. Detektiv ale Houseovi řekne, že ho tím děsí.
- Detektiv stále mluví a House přitom zjistí co pacientce je.
- House řekne Cuddyové, že musí pacientce uříznout vrchní část mozku, ale Cuddyová je proti.
- Cuddyová proto přivolá ochranku a pošle ji hlídat pokoj Houseovi pacientky.
- House proto pošle detektiva do jejího pokoje a způsobí ji zástavu srdce.
- House tímto dostane možnost provést operaci.
- Operaci provádí Chase, který odhlaí, že House vše udělal schvílně aby ji mohl nechat operovat.
- House nyní platí detektiva, aby ho posluchal.
- House pacientku výléčí a příjde na to co jí bylo. Její mozek nedovolil, aby dobře viděla. Ale ještě před transplantací už byla slepá.
- House jí zdělá obvaz z očí a pacientka ho uvidí. House se jí zeptá jek vypadá. Pacientka se na něj podívá a řekne mu, že vypadá smutně.
- House na konci epizody zavolá znovu detektivovi a chce aby pro něj nadále pracoval.

2. verze (zdroj: doktorhouse.net)

Nějaký chlápek zjevně byl dárcem orgánů. A daroval všechny. Jejich příjemci až na jednoho umřeli. Ale neumřeli proto, že jejich tělo nepřijalo darovaný orgán, ale kvůli selhání jiného. Postupně ukazují jednotlivé příjemce jak umírají a nakonec zbývá jedna dívka, za kterou příjde 13 a dva záchranáři. 13 jí řekne, že musí s ní, protože ji byla transplantována rohovka a každý, kdo dostal nějaký orgán od stejného dárce zemřel, zbývá pouze ona.

Tým se snaží diagnostikovat, ale House myslí jen na Wilsona. Nemůže se vůbec soustředit. Uvažuje "What did Wilson do for me?" (Co promě Wilson udělal? Čím pro mě byl?) a aby se konečně soustředil na pacientku, tak mu Kutner řekl: "He paid for your lunch, enjoyed monster trucks, and was your conscious." (Platil vám obědy, užíval si s vámi monster trucky a byl vaším svědomím.) Takže po dalších kecech, zda-li POTW má rakovinu nebo ne, se ocitáme v jídelně. House se rozhodl, že si nalezne nového nejlepšího přítele (BF). Naváže kontakt s Dr. O'Shay-em, donutí ho zaplatit mu oběd, následuje ho ke stolu a snaží se zjistit, zda-li má rád monster trucky, jestli mu vadí vicodin, jestli má problém s léčbou/testy, které nakázal Foremanovi, aby udělal POTW. Je to docela legrační. Je tam pár Hilson momentů jako "I think I'm falling in love" (Myslím, že jsem se zamiloval) a sexuální narážky. Ale nakonec O'Shay odmítne jít k Houseovi dívat se na TV a House řekne "I'll grow on you." (Přirostu ti k srdci/Já si tě získám.)

Scéna z proma, kdy House usekává dívce hlavu je očividně její halucinace. Ocitáme se ve společenské místnoti a dozvídáme se, jak ostatní pacienti zemřeli. To je moment, kdy je nám představen PI, jenž je přestrojený za opraváře přístrojů na kávu. Přeruší dignostickou poradu. A projeví se jako moula i jako chytrolín. House ho najal, protože 5 lidí mrtvých a šestý člověk umírající skýtá očividně spoustu možností a informací. House chce také vědět, jestli jeho tým to dělá stejně profesionálně. PI přinese pár zajímavých zpráv o mrtvých a samotném dárci.

Další scéna - House a PI. PI dělá svoji práci ve zmrzlinářském voze. PI říká, že O'Shay není pro House dost dobrý. V podstatě se přizná, že si House proklepl a myslí si, že House chce Wilsona. A tak se House rozhodne, že z toho vyjde a nechá PI Wilsona sledovat. Je osamocený? Strádá?

Show pokačuje a je krvavější a nechutnější. Foreman je celý potřísněný výkaly mrtvého muže kvůli Kutnerovi. Kutner je v této epizodě Panem Geniálním, napadají ho všemožné zajímavé teorie a testy. House je v této epizodě naprosto ztrhaný. Vypadá na svůj věk, možná ještě starší. Všechen ten stres ze ztráty BF se na něm projevil.

POTW je ostřejšího rázu a přepracovaná jako House, což House přivede k tomu, že řekne: "You're fun." (Jste zábavná) a ona "So are you." (Vy také) a House "But I haven't given up." (Ale já jsem to nevzdal/se nepoddal)

PI informuje, že Cameron byla u Wilsona "Several times. They talk about dying and dead loved ones." (Párkrát. Mluvili o umírání a mrtvých milovaných.) Cuddy byla u něj dvakrát a volala mu a Forema mu také párkrát volal. Vůbec žádná zmínka o Houseovi. Wilson dochází také do nějaké poradny pro truchlící, do které se pod předstrojením vydal i PI. Wilson se také začal zajímat o New Age (to je duchovní hnutí). Také získal novou práci, do které ještě nenastoupil. Žádný náznak o Houseovi. PI řekl Houseovi: "If I didn't know you, I wouldn't know you existed." (Kdybych vás neznal, nemyslel bych si, že existujete.)

PI má zvláštní způsob dvoření. Využívá svoje detektivní vlastnosti k sledování hezké dívky, kterou uviděl na ulici. House s ním jde a snaží se ho přinutit, aby byl obezřetný, což se Houseovi moc nedaří. Dívka si jich všimne a řekne jim, že jí to není příjemné. House se ho snaží naučit lhát. Říká: "Lesson One: Commit." (Prní lekce: Zalži.) Je to dost legrační. Pak House řekne o té dívce: "She's not your type. You're type is much stupider than her." (Není váš typ. Váš typ je mnohem blbější než je tahle.) PI to evidentně neumí s ženami a vypadá na 12. Jak se do tohohle proboha dostane Cuddy?

PI se s Cuddy ještě nepotkal, ale evidentně ví kdo to je, a že byla dvakrát u Wilsona.

No, celé to dumání nad tím, jestli POTW má rakovinu nebo ne, nakonec donutí House jít za onkologem. Očividně jsou tu i jiní onkologové, ale House jde za Wilsonem: "I need an epiphany. Just keep talking." (Potřebuju osvícení. Prostě jen mluv.) A Wilson na to, že takhle to nefunguje - ale vlastně tak to je. Tak jako tak, Wilson chce, aby House odešel a nechal ho samotného. House odvětí - to je v pořádku trávit čas s Cameron, mluvit s Cuddy a Foremanem, ale ne s ním? Přizná se, že najal PI, aby ho sledoval. Wilson se tváří jako 'děláš si srandu, že jo?'. House se snaží mluvit o POTW, ale Wilson nespolupracuje. House se pak velmi upřímně zeptá: "How are you?" (Jak se máš?). Wilsonova reakce na ryzí upřímnost je velmi chladná. Houseovi řekne, aby ho nechal na pokoji - to je část, kterou známe z proma - přívírání dveří a Wilson jak říká "I have a right to walk away from you." (Mám právo od tebe odejít.)

Další scéna na ulici - House a PI. House přiznává, že má pouze jednoho přítele. PI řekne něco legračního a House: "Do you want to be my friend?" (Chcete být mým přítelem?). PI odvětí: "No, you scare me a little." (Ne, trochu mě děsíte.) PI dál mluví a nějak se stane, že House příjde na diagnózu.

Pak je jediná scéna s Cuddy. House jí řekne, že chce POTW odříznout vršek mozku. Cuddy řekne ne, protože na to nemá žáné podklady. A aby svoje rozhodnutí podpořila, umístí před pokoj POTW dva strážce, takže se House k POTW nemůže dostat. No, House použije PI, který ji způsobí záchvat (fogFrog: není záchvat jako záchvat. V originále je 'crash'... akorát nevím, jak to říct co nejlépe česky. Prostě když říkají "Ztrácíme ji!" Tak říkají "She is CRASHing.") a House může udělat tu operaci, při které asistuje Chase. Je tam takový krásný moment, kdy se Chase dovtípí, že House to udělal tak, aby tu operaci mohl udělat.

PI se objeví na galerii a v podstatě řekne, že ho House platí za to, že ho poslouchá. Prostě teď nemá Wilsona, tak to řekne PI, kterého platí.

House POTW vyléčí - v zásadě jí její mozek nedovolil "vidět" správně. Všechno bylo tmavé a rozmazané, ale ona to nevěděla, protože byla slepá již dříve, než jí byla rohovoka transplantována. No, House ji sejme obvaz z očí a celý její svět se změní. Nyní doopravdy vidí a na Houseovi se objeví nepatrný úsměv. Žertem se jí zeptá: "How do I look?" (Jak vypadám?) a kamera se podívá z jejího pohledu: "You look sad." (Vypadáte smutně.) A je to velmi velmi smutné.

House zavolá PI a nabídne mu, aby pro něj nějaký čas pracoval. Můj odhad je... jo platí si nového přítele.